רשלנות רפואית טיפול בהתמכרויות

רשלנות רפואית הוא תחום שלא נעים לדבר עליו ובמיוחד לא על התוצאות שלו, אבל זהו תחום שקיים ונוכח בחיינו וצריך להתמודד איתו. ככלל, מקרה של רשלנות רפואית הוא מקרה שבו נגרם נזק רפואי או בריאותי למטופל בעקבות התנהלות רשלנית של גורם רפואי המטפל בו. כאשר מדובר בניתוח כירורגי קל לחשוב איך יכולה רשלנות של הרופא המנתח לגרום לפגיעה בבריאות המנותח ואפילו למותו, אבל רשלנות רפואית קיימת בכל תחום טיפולי, החל מטיפולי רפלקסולוגיה, דרך עיסוי רפואי וכלה בתחום של טיפול בהתמכרויות.

כיצד יכולה לבוא לידי ביטוי רשלנות רפואית בתחום של טיפול בהתמכרויות?

כאמור, רשלנות רפואית נובעת מהתנהלות רשלנית של הגורם המטפל כלפי המטופל. בתחום הספציפי של טיפול בהתמכרויות יכולה רשלנות זאת לבוא לידי ביטוי במספר רב של תחומים ובהם מתן תרופה במינונים מוגזמים או מניעת מתן תרופה, הלנת מטופל בחדר שבו יכול המטופל להיפגע מחפצים חדים בזמן קריז, הפעלת המטופל בצורה שאינה תואמת את היכולות שלו, גרימת נזק נפשי בגין טיפול פסיכולוגי לקוי וכן הלאה. חשוב מאוד להבין כי כל אלה יכולים להתקיים והם לא יחשבו לרשלנות רפואית, אם הם נובעים מטעות תמימה. כל אלה הופכים לרשלנות רפואית כאשר הם מבוצעים בצורה רשלנית, תוך התנהלות שלא על פי הנהלים, חוסר תשומת לב כנדרש וכן הלאה.

מה יכולות להיות התוצאות של רשלנות רפואית בתחום של טיפול בהתמכרויות?

רשלנות רפואית במכון גמילה יכולה לבוא לידי ביטוי הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי. התנהלות רשלנית של התהליך הטיפולי הפסיכולוגי יכולה להוביל לנזקים נפשיים שייחרתו בנפשו של המטופל ליתרת חייו. נזקים אלה יכולים לנבוע גם משימוש בתרופות פסיכיאטריות או טיפולים פסיכיאטריים שניתנים במינונים גבוהים מדי, או בחוסר התאמה למצבו הנפשי של המטופל. ברמה הפיזית, יכולה רשלנות רפואית במכון גמילה לבוא לידי ביטוי בפציעה של המטופל בזמן קריז בגלל הצבתו בחדר שאינו מותאם לכך, שמירה לקויה על המטופל באופן שמאפשר לו לנסות לברוח ואגב כך להיפצע וכן הלאה.

רשלנות רפואית באבחון – מה עושים כדי להתמודד עם רשלנות רפואית?

מנקודת מבטו של הגורם המטפל, התמודדות עם רשלנות רפואית במסגרת טיפול בהתמכרויות מתבססת על ביטוח מקצועי שמכסה אותו ברמה האזרחית. יחד עם זאת, ביטוח זה לא פוטר אותו מאחריותו הפלילית והדרך הטובה ביותר להתמודד עם הסיכון לרשלנות רפואית, היא פשוט להקפיד מאוד על הכללים המקצועיים ולברוח מהתנהלות רשלנית כמו מאש.