רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – כל מה שחשוב לדעת

רשלנות רפואית, על פי הגדרתה, היא מתן שירותים רפואיים שלא במידת הזהירות הנדרשת, כאשר פעולה זו גרמה נזק מוכח למטופל, שלא היה נגרם לו היה מקבל את הטיפול הראוי. אם בעבר פעולות כאלה היו בדרך כלל מגובות על ידי מערכת הבריאות ולעורכי דין היה קשה מאוד להצליח להוכיח את אשמת הצוות המטפל ולזכות בפיצויים הולמים עבור האדם הניזוק בבית הדין, הרי שהיום החשיבות של הוכחת הרשלנות ברורה מאליה ויש לא מעט פניות לעורכי דין מסיבות של חשד לרשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בהיסטוריה

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

המקרים הראשונים של רשלנות רפואית מוכרים עוד מהמשפט העתיק, אולם המקרה הראשון המוכר מהתקופה המודרנית אירע רק בשנת 1347 באנגליה. התביעה אמנם נדחתה, אולם היתה הכרה משפטית ברשלנותו של המנתח. המקרה הראשון המוכר בארה"ב אירע בשנת 1794, ובמאות ה-18 וה-19 כבר החלו להישמע יותר ויותר תלונות בנושא.

המצב היום

היום יש הגדרות ברורות לרשלנות רפואית, וכאשר אדם מסוים תובע רופא, צוות רפואי או מוסד רפואי, עליו להוכיח גם שהרופא התרשל, היינו – נקט בדרך לא סבירה להתמודדות עם מצבו של המטופל (למשל: לא ביצע בדיקה מסוימת שיכולה היתה לשפוך אור על המצב הרפואי, נתן תרופה לא נכונה שבגינה המחלה הקיימת התפתחה וגרמה לפגיעה בלתי הפיכה, כרת איבר בריא במהלך ניתוח ועוד), וגם שנגרם לו נזק חמור שפגע באיכות חייו בצורה משמעותית.

ישנם מקרים בהם קל יותר להוכיח את רשלנותו של הרופא או של הצוות הרפואי, אולם ישנם מקרים שבהם קשה להוכיח שמצבו של המטופל הינו תוצאה ישירה של הפעולות אשר ננקטו (או לא ננקטו) על ידי הצוות המטפל.

הסתייעות בעורך דין

מכיוון שמקרים של רשלנות רפואית הם בדרך כלל מקרים סבוכים מאוד וקשה להוכיח את הקשר הישיר בין פעולת הרופא או הצוות לנזק שנגרם, מומלץ מאוד למי שמעוניין לתבוע גורמים רפואיים בגין רשלנות להסתייע בעורך דין המתמחה בתחום. עורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון רב שנים, יוכל ללוות את התובעים לאורך כל הדרך, לסייע להם לאסוף את כל המידע הנדרש לצורך התביעה ולייצג אותם בכל הערכאות המשפטיות בצורה שתשפר מאוד את סיכוייהם לזכות.

בישראל ידועים הרבה מאוד מקרים של זיכוי התובעים שתבעו רופאים וצוותים רפואיים בגין רשלנות רפואית, ובהם קיבלו התובעים סכומי כסף גדולים כפיצוי על העוול הנעשה ועל הפגיעה באיכות החיים. על מנת להגיע לתוצאות המקוות, חשוב, כאמור, להסתייע בעורך דין המתמצא בתחום, ואשר ייצג בעבר תובעים רבים בגין רשלנות רפואית – וזכה.

חשוב לקחת בחשבון שמשפט המתנהל בגין תביעת רשלנות רפואית צפוי להתארך בגלל הקושי להגיע להחלטות ברורות, ולכן כדאי לקחת נשימה ולהתאזר בסבלנות. גם כאן – ליווי על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה יוכל לזרז את הטיפול. בהצלחה ורק בריאות.

מודעות: