רשלנות רפואית במחלת הסרטן

רשלנות רפואית במחלת הסרטן

מהי בדיוק רשלנות רפואית, והיכן זה פוגש אותנו בדרך כלל כשזה נוגע למחלת הסרטן?

רשלנות רפואית היא בראש ובראשונה מושג משפטי. ככזה, היא מתארת מצב שבו רופא בעל חובת זהירות כלפי מטופל כזה או אחר, מבצע טעות שמהווה התרשלות בתפקידו, וגורם כתוצאה מכך לנזק כזה או אחר למטופל. כל המרכיבים האלה חייבים להתקיים במלואם בכדי שהמצב ייחשב רשלנות רפואית של ממש, וישנם לא מעט דגשים משפטיים לכך – לדוגמה, בחובת הזהירות של הרופא כלפי המטופל בתחום העיסוק שלו (האם במסגרת הידע הסביר של הרופא, היה צריך לאבחן בצורה נכונה?), האם הטעות שהוא ביצע הייתה טעות סבירה או שהתרשלות, והאם נגרם נזק למטופל בשורה התחתונה. כאשר ישנה רשלנות רפואית של ממש, מדובר במצב המצדיק ומחייב תביעה משפטית בתחום הנזיקין, שתפצה כלכלית את הנפגע או משפחתו בהתאם לגובה הנזק שנגרם בשל הרשלנות. כשזה נוגע לרשלנות רפואית סרטן הוא כמובן לא עניין של מה בכך, והמחלה הנוראית והקשה ביותר שמוכרת לנו כיום היא מחלה שהטיפול בה, ובעיקר האבחון שלה, לא חפים ממצבים של רשלנות רפואית.

דוגמאות של רשלנות רפואית במחלת הסרטן והמשמעויות השונות שלה מבחינה משפטית

  • משמעות של רשלנות רפואית במחלת הסרטן – כפי שהסברנו, כל מצב של רשלנות רפואית הוא בהכרח מצב שגורם לנזק כזה או אחר עבור המטופל. עם זאת, רשלנות רפואית סרטן היא רשלנות ייחודית, שכן במרבית המקרים כאשר ישנה רשלנות של ממש שנוגעת למחלת הסרטן, בין אם באבחון שלה ובין אם בטיפול בה, זהו מצב שגורם בדרך כלל למוות. במצבים שכאלה, הגורם שיכול לתבוע את הגורם הרפואי שהתרשל יהיה כמובן המשפחה של המנוח או המנוחה, ובמצבים כאלה ישנו קושי נפשי גדול מאוד, מעבר למשמעויות אישיות, כלכליות ומשפחתיות רבות – ולכן במצבים של רשלנות רפואית שנוגעים במחלת הסרטן חשוב מאוד לאתר שירות משפטי ברמה הגבוהה ביותר המתמחה באופן ספציפי בתחום זה, בכדי להבטיח את הייצוג האיכותי ביותר שיוביל לפיצוי סמלי, חומרי אמנם, אך מקל ונותן אוויר לנשימה בכל זאת, לאחר שהנורא מכל קרה. למרבה הצער, לא חסרות דוגמאות בתחום.
  • כמה דוגמאות לרשלנות רפואית במחלת הסרטן – ישנה דוגמה ידועה מאוד של רשלנות רפואית סרטן, שנוגעת באופן צפוי ברשלנות באבחון המחלה, שגרמה בסופו של דבר למותה של החולה – אישה בהיריון שהגיעה לרופא המשפחה שלה כשהיא מתלוננת על גוש שהיא חשה בשד. הרופא החליט כלאחר יד שמדובר בגוש חלב שהוא תוצאה של ההיריון, ללא בדיקה שלו, ולמעשה היה מדובר בסרטן, שעד שגילו אותו הספיק לשלוח גרורותיו גם למוח והוביל למותה הטראגי של האישה. במצב זה נמצא כי הייתה חובת זהירות של רופא המשפחה כלפי האישה, הוא התרשל וגרם בסופו של דבר למותה – וחויב בפיצוי של 1.3 מיליון ₪. עוד דוגמאות של רשלנות רפואית בתחום הסרטן נוגעות לטיפול לא נכון במחלה – ביצוע כימותרפיה או הקרנות שלא לצורך או חוסר ביצוע כשיש צורך, וכן מצבים שבהם נבחר ניתוח בהיקף לא נכון, שהוריד את סיכויי ההצלחה שלו וכך גם את סיכויי ההחלמה מהסרטן.

באבחון או בטיפול בסרטן – רשלנות רפואית היא חמורה ביותר, והמשמעויות שלה בהתאם

כשזה נגוע לרשלנות רפואית סרטן הוא אחד המצבים הכי קשים והכי מסובכים אישית ומשפטית. עם זאת, כאשר אתם בכל זאת סבורים שהייתה רשלנות כלפי אדם קרוב אליכם או כלפיכם כשזה נוגע לטיפול או לאבחון של סרטן, דעו מהן זכויותיכם ודעו לפנות למי שיבטיח שתקבלו אותן.