רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

תהליך התביעה של רשלנות רפואית בלידה

נושא הרשלנות הרפואית, ככלל, הוא אחד הנושאים המשפטיים העדינים ביותר

כשאנחנו מדברים על רשלנות רפואית, חשוב להבין כי למעשה מדובר במונח משפטי לכל דבר ועניין. לעתים קרובות, אנשים אוהבים לזרוק את המושג מבלי שהם מבינים עד תום את משמעותו המשפטית והמוסרית, ולכן, לפני שאנחנו יכולים לדבר על רשלנות רפואית בתחום הלידה, שהוא אולי התחום העדין ביותר בתוך התחום העדין של הרשלנות הרפואית ככלל, חשוב שנבין מה זה בדיוק אומר. ובכן, רשלנות רפואית היא מצב שבו רופא בעל חובת אחריות וחובת זהירות כלפי מטופל שלו, מבצע טעות או שגיאה שהיא למעשה יסוד הרשלנות שלו, וגורם כתוצאה מכך לנזק כלפי אותו המטופל או המטופלת. שלושת המרכיבים האלה – חובת הזהירות, השגיאה והנזק, הם מרכיבים מחייבים של כל תביעה בנושא רשלנות רפואית, ולכל אחד מהם דגשים רבים במהלך התביעה, שיכולים למוטט או לבנות פסקי דין שלמים. כעת, ניתן להתמקד יותר בתחום הלידות, וברור כשמש כי רשלנות רפואית היא נושא עדין פי כמה כאשר מדובר בלידה, וכי כל שגיאה וכל נזק בתהליך זה יכולים להיות קריטיים בממדים טראגיים של ממש, ובמצב שבו אתם מרגישים שנפלתם קורבן לרשלנות שכזו, אתם צריכים להכיר את המשמעויות המשפטיות של מצב זה.

קצת על תהליך התביעה בתחום הרשלנות הרפואית בלידה, הסיבות לתביעה, העלויות ועוד

  • מתי תובעים? תביעה של רשלנות רפואית בתחום הלידה היא תביעה שנוגעת, כאמור, במצבים שבהם רופא או איש צוות רפואי כמו אחות או מיילדת, מבצעים טעות שגורמת לנזק, כשיש להם אחריות יחסית וחובת זהירות ליולדת מתוקף תפקידם כצוות רפואי מיילד. אם נהיה ספציפיים יותר, הרי שישנן לא מעט דוגמאות למצבים שכאלה – מצב שבו ישנה רשלנות במתן אפידורל ליולדת (מאוחר או מוקדם מדי, ביצוע לא נכון וכדומה), הגורמת לנזק לעובר. עוד דוגמה של רשלנות רפואית בלידה יכולה להיות בבחירה שגויה של שיטת הלידה – לדוגמה, חוסר אבחנה של צורך בניתוח קיסרי, או שימוש מיותר בלידת ואקום, וכדומה. זה מתקשר גם לרשלנות מסוג של ביצוע רשלני בלידה עצמה, כאשר ישנה דוגמה ידועה של שימוש במכשיר ואקום בצורה רשלנית, שגרמה לנזק לעובר. אלה הם רק כמה וכמה דוגמאות, וכמובן שישנן עוד לא מעט, כשזה נוגע לרשלנות רפואית בלידות – ולמרבה הצער, הדוגמאות רק הולכות ונערמות עם כל שנה שעוברת.
  • תהליך התביעה – מבחינה משפטית, רשלנות רפואית בתחום הלידה ורשלנות רפואית בכלל נכללות במסגרת דיני הנזיקין, כאשר מדובר בעוולה מסוג רשלנות – וכאשר ניתן להוכיח כי הנתבע, במקרה זה הרופא, איש הצוות המיילד או בית החולים התנהגו בצורה המהווה רשלנות, נוצרת זכות לקבלה של פיצויים בגין הנזק הנגרם לתובע. מבחינת תהליך התביעה, ישנם משרדי עורכי דין המתמחים במתן שירותים בתחום הרשלנות הרפואית ובמיוחד בנושא הלידות, וכאשר הם פותחים בהליך שכזה מול בית המשפט, יש לדאוג לספק להם את כל המסמכים הרלוונטיים מבית החולים, כל תיעוד רלוונטי שקשור ללידה או להיריון, כל קבלה וכמובן כל תיעוד והוכחה לנזק שנגרם בגין ההתרשלות של הצוות הרפואי. מבחינת הפיצוי, ישנו עקרון של גובה הפיצוי כגובה הנזק, וכך הפיצויים יכולים להגיע גם למאות אלפי שקלים ויותר במצב של נזק מהותי, אישית וכלכלית, עבור ההורים או הילוד.

כשזה נוגע לרשלנות רפואית בנושא עדין כמו לידות, ודאו כי אתם מיוצגים על ידי מומחה ברמה הגבוהה ביותר בתחום

רשלנות רפואית בתחום הלידות היא נושא כבד משקל, וחשוב מאוד לוודא כי במצב שבו אתם חשים כי נפלתם קורבן לרשלנות שכזו, תפנו לייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר – שאולי לא יוכל להחזיר את הגלגל אחורה, אבל יוכל לתת לכם את שמגיע לכם מבחינת רווחה כלכלית.